Kategoriler
Anket
Sitemizi değerlendirin
Tarih: 14-10-2018, 13:57
Gönderen: SouthWeb
STATA 15.0 (x64)
STATA 15.0 (x64) | File Size : 295.95 MB

Stata, 1985'te StataCorp tarafından oluşturulan genel amaçlı bir istatistik yazılım paketidir. Kullanıcılarının çoğu araştırma, özellikle ekonomi, sosyoloji, siyaset bilimi, biyomedikal ve epidemiyoloji alanlarında çalışmaktadır. [Kaynak belirtilmeli] Stata'nın yetenekleri arasında veri yönetimi, istatistiksel analiz, grafikler, simülasyonlar, regresyon analizi (doğrusal ve çoklu) ve özel programlama. Stata ismi, istatistik ve veri kelimelerinin bir portmanturudur.

Stata'nın doğru İngilizce telaffuz "bir sır olarak kalması gerekir"; "Stay-ta", "Sta-ta" veya "Stah-ta" ifadelerinden herhangi biri kabul edilebilir.
Stata'nın her versiyonunun dört ana yapısı var:
- Çok işlemcili bilgisayarlar için Stata / MP (çift çekirdekli ve çok çekirdekli işlemciler dahil)
- Büyük veritabanları için Stata / SE
- Standart versiyon olan Stata / IC
- Küçük bir Stata, sadece eğitim alımları için daha küçük bir öğrenci versiyonu.

Kullanıcı arayüzü
Stata, tekrarlanabilir analizleri kolaylaştıran bir komut satırı arayüzünü her zaman vurgulamıştır. Ancak, 8.0 sürümünden başlayarak, Stata, hemen hemen tüm yerleşik komutlara erişim sağlamak için menüler ve iletişim kutuları kullanan bir grafik kullanıcı arabirimi içeriyordu. Bu, her zaman görüntülenen, komut satırı arabirimine geçişi ve daha esnek komut dosyası dilini kolaylaştıran kodu üretir. Veri kümesi elektronik tablo biçiminde görüntülenebilir veya düzenlenebilir. 11 sürümünden, veri tarayıcısı veya editör açılırken diğer komutlar çalıştırılabilir.
Veri yapısı ve depolama
Stata, herhangi bir zamanda yalnızca tek bir veri kümesini açabilir. Stata, tüm veri kümesini (rasgele erişim veya sanal) bellekte tutar; bu da kullanımını çok büyük veri kümeleriyle sınırlar. Bu, etkin bir iç depolama ile bir dereceye kadar azaltılır, çünkü dört yerine yalnızca bir veya iki bayt alan tamsayı depolama türleri vardır ve çift duyarlıktan ziyade tek duyarlıklı (4 bayt) (8 bayt) kayan için varsayılan değerdir nokta numaraları.
Stata birçok lisansta sunulmaktadır. Öğrenciden profesyonel kullanıma. Daha küçük bir fiyat noktasında küçük veri setleri için "küçük" bir versiyon mevcuttur.
Veri kümesi her zaman dikdörtgen biçimindedir, yani, tüm değişkenler aynı gözlem sayısına sahiptir (bazı matematiksel terimler de olsa, tüm vektörler aynı uzunluktadır, ancak bazı girdiler eksik olabilir).

Konu Etiketleri:
Geri
  • Yorumlar: 0
  • Görüntülenme: 13
Değerli ziyaretçimiz, sitemize üye iseniz lütfen giriş yapınız.
Üye değilseniz üye olmak için lütfen tıklayınız.


Yorum Ekle

İsim:*
E-Mail:*
Güvenlik Kodu:*
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız